Su Deposu Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli ?
Bina altına yerleştirilen su depoları kazan dairelerinden kaynaklanan kömür tozu, baca dumanı, is, kötü koku kaynaklarından uzak ve rutubet almayan özel odalarda olmalıdır.

Isı kaynaklarından uzak, ısı ve su yalıtımı yapılmış ve havalandırması kolay olmalı. Direkt olarak gün ışığına maruz bırakılmamalıdır.

Depolar duvarlara çok yakın montaj edilmemeli çünkü rutin depo bakımları ve olası arıza durumları için rahat bir çalışma ortamı sağlanmalıdır.

Betonarme depolarda kullanılan boya ve kaplama malzemelerinin bakteri üretmeyen, insan sağlığını tehdit edici kimyasalların bulunmadığını belirleyen konuyla alakalı onayı alınmış laboratuvar raporları bulunmalıdır..

Paslanmaz çelik, krom nikel ve polietilenden yapılmış depolar tercih edilebilir. Bu depolarında bakteri üretmeyen, içeriğinde insan sağlığını tehdit edici kimyasallar bulunmadığını belirleyen ilgili laboratuvarlardan alınmış laboratuvar raporları bulunmalıdır.

Sızdırmaz depo kapağı bulunmalıdır.

Flatör (maksimum su seviyesi) seviyesinden yüksekte taşkın olmalıdır.

Su deposu zemine bitişik yapılmamalıdır.

Depoda hidrafor bağlantısı dışında başka bir su boşaltım tesisatı bulunmalıdır. Bu boşaltma tesisatı su deposunun yan yüzeylerinde değil alt tarafında konumlandırılmalıdır. Depo tabanına boşaltma borusu yönünde %2-3 eğim verilmelidir.

Depo iç yüzeyleri suyun niteliğini bozmayacak bir madde ile kaplanmalı.

Depo herhangi bir bina ile bitişik yapılmamalı ve çatısı bulunmamalı.

Depo gözlerinin havalandırılması sağlanmalı, dışarıdan su ve başka maddelerin girmesi önlenmeli ve uygun bir havalandırma bacası bulunmalı.

Ayrıca suların niteliklerini değiştirmeyecek paslanmaz çelik, krom nikel ve benzeri maddeler ile yapılmış depolar kullanılabilir..

  • depo temizlik