Arıtma Cihazları Hakkında Bilinmesi Gerekenler ?
İçme suyu belirli temel mineralleri asgari seviyede içermelidir. Çağdaş arıtma cihazlarından geçen suyu kullananların suda bulunan ve insan sağlığı açısından büyük önem taşıyan kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfat, florür, demir gibi minerallerden yoksun olması nedeniyle, insanların arıtılmış suyu tüketmeleri sağlık açısından uygun değildir. Çünkü içilebilir sağlıklı bir suda sadece iki hidrojen ve bir oksijen elementi yoktur. Bunun dışında birçok mineral bulunmaktadır. Özellikle yaşlılar ve çocuklar için son derece önemli olan bu minerallerin bulunmadığı suları tüketmemeleri gerekmektedir.

Satın alınan hangi arıtma sistemi olursa olsun bakım ve temizliğe gereksinimi vardır. Eğer uygun temizlik yapılmazsa arıtımı sağlayan cihazın filtre, süzgeç, arıtım haznesi, pompa vb. ekipmanlarında hastalık yapıcı mikroorganizmalar çoğalabilmektedir. Bakım, temizlik, filtre değiştirme gibi işlemler bina yönetimi veya bireyler tarafından en çok unutulan konulardandır.

Yapılan laboratuvar çalışmalarında arıtım cihazlarının tamamında ilk birkaç aydan sonra mikrobiyolojik kirlenmenin başladığı, altıncı aydan sonra bütün cihazlarda üreme olduğu tespit edilmiştir.

Hangi yöntemle arıtılırsa arıtılsın, su arıtma cihazlarının kullanımı halk sağlığı açısından önemli tehditler oluşturabilmektedir.

Kaski bünyesinde bulunan akredite laboratuvarımızda yapılan çalışmalar, bu tür cihazların çıkışından alınan numunelerin çoğunda bakteriye rastlandığını ortaya çıkarmıştır. Sözde suyun kalitesini iyileştirmek amacıyla kurulan arıtma cihazlarının çoğu bakteri yuvası haline gelip tertemiz vermiş olduğumuz şebeke suyunu kirletmektedir.

Şehrimize verdiğimiz şebeke suyu, İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik kriterlerine uygun, içilebilir su olup hiçbir arıtma işlemine tabi tutulmadan içilmelidir.

  • depo temizlik